Pressiinfo
Hurtigruteni reisid: avastage Norra ja põhjapolaarpiirkonnad
Reisi Hurtigruteni laevaga Bergenist Kirkenesi, sellesse Venemaa piiri äärsesse kaugesse linna, loetakse üheks kõige ilusamaks laevareisiks maailmas. Kuulsad postilaevad on purjetanud piki Norra muljetavaldavat fjordide rannajoont iga päev alates 1893. aastast. Samade laevadega on sõidetud Norra piiridest kaugemalegi: väga põnevate Hurtigruteni reiside sihtkohtade hulka kuuluvad ka Spitsbergen, Antarktika ja Gröönimaa.
Ajalugu
Esimene Hurtigruteni laev, mis asus 2. juuli 1893 Trondheimist Hammerfesti poole teele, oli juba olnud kasutusel nii postiveoauriku, kaubalaeva kui ka reisilaevana. Ehkki Hurtigruten osutab samu teenuseid kaugelasuvatele kohalikele kogukondadele Norra rannikul tänapäevalgi, keskendub ta üha rohkem rahvusvahelisele turismile. Ajal, kui reisijate arv jätkuvalt kasvab, on säilinud suurem osa algupärasest isiklikust ja mitteametlikust atmosfäärist. Tänapäeval on Hurtigruten põnev segu puhkusreisist ja piki rannikupiirkonda kulgevast igapäevasest elanike ning kauba transporditeest. 1893. aastal tegi Hurtigruten revolutsiooni Põhja-Norra alade ühenduses. Tänapäevalgi on see Norra traditsioonide ja kohaliku rannakultuuri osa. Praegu sõidavad meie laevad koguni 34 sadamasse edelas asuva Bergeni ja Kirkenesi vahel. See teenus on olnud ühiskonna seisukohast väga oluline. Skandinaavia külalistele on 11 iga päev käigus olevat Hurtigruteni laeva ainulaadne viis õppida tundma Norrat ja selle tüüpilisi, ent väga erinevaid tahke.
Marsruut
Iga päev lahkub Hurtigruteni laev Bergeni sadamast põhja poole Venemaa piiri lähedale Kirkenesi. 12-päevase reisi jooksul külastab laev teel Põhja-Norrasse ja tagasi kokku 34 sadamat. Need, kes teevad edasi-tagasi sõidu, saavad põneva kogemuse nii põhja kui ka lõuna poole sõites. Sadamaid, mida teel põhja näete öösel, saate tagasiteel näha ka päeval. Postilaev keskendub põhiliselt Norra unustamatutele maastikele. Võimsad kaljuseinad vahelduvad laugemate mägedega, massiivsetele mäeahelikele järgnevad rohelised orud, kaunid saared või müstilised saarestikud. Norra rannikule on omased muljetavaldavad fjordid ja veejugade kaskaadid. Pidevalt vahelduvad kalurikülad, kiire elutempoga suurlinnad ja õdusad väikelinnad tähendavad seda, et te ei tunne kunagi igavust. Nendes sadamates, kus laev peatub pikemalt, saavad turistid uurida marsruudile jäävaid linnu ja külasid kas omal käel või tellida ekskursioonipaketi. Lühike tutvumine värvika art nouveau linna Ålesundi, elurõõmsa Tromsø ja pikema kui tuhande aasta vanuse kuningate linna Trondheimiga pakuvad niisama suurt naudingut kui Stokmarknesis asuva Hurtigruteni Muuseumi külastus, kus saadakse ülevaade postilaevade rohkem kui 116-aastasest ajaloost.
Aastaajad
Üksainus reis Hurtigruteni pardal annab täieliku ettekujutuse eripalgelisest loodusest ja kultuurist, mis jääb peaaegu vahemerelise elustiiliga Lõuna-Norra ja pealpool põhjapolaarjoont asuva karmi võluga Põhja-Norra vahele. Norras on kõik 365 päeva ja kõik aastaajad täiesti erilised. Kui ilmuvad esimesed õrnad õied, fjordide rannik läheb roheliseks ja esimesed päikesekiired kõditavad nina, siis on Norrasse jõudnud kevad. Värvilised niidud ja ilusad aiad, mida ääristavad massiivsed mäeseinad ja majesteetlikud fjordid, loovad tõeliselt unikaalse vaatepildi. Suvel ei ole päeval ja ööl vahet ning kesköine päike Norra taevas võlub kohalikke samamoodi kui puhkajaidki. Igavene päev pakub unustamatuid hetki – näiteks päevavalguses toimuvad südaöiseid jalutuskäike laeva dekil. Suvekuudel vibreerib ja pulseerib sadamalinnades, kohvikutes ja kõrtsides elu. Norra elurõõmu on näha kõikjal. Kevadel ja suvel on Hurtigruteni reiside kulminatsiooniks lühireis ahhetama panevasse Geirangerfjordi, mis on 2005. aastast UNESCO kaitse all olev loodusobjekt. Laevad sõidavad Geirangerfjordi, mida iseloomustavad järsud kaljuseinad, sinkjasroheline vesi, võimsad joad ning õdusad väikesed külad ja talud, aprillist septembrini.
Norra sügis on oma looduse värvipaleti ja lehtede mänguga ainulaadne. Päevad muutuvad tasapisi lühemaks ja loojuv päike ütleb oma viimaste soojendavate kiirtega suve lõpule hüvasti.
Kauni ja tujuka sügisega algab rahu ja puhkuse aeg, kus valitsevaks aastaajaks saab talv. Nüüd valitseb Norras krõbe külm, esimene lumi hakkab langema ja katab maastiku valge vaibaga. Talveöödel saavad reisijad Hurtigruteni laeva dekkidel vaadata selget tähistaevast, ja kui neil veab, olla tunnistajaks erilisele nähtusele - virmalistele. Põhja eriline valgus on paelunud inimesi läbi kogu ajaloo. Rohelised ja punased valgusvihud valgustavad tumedat öist taevast, pannes sädelema allpool asuva ja valge lumega kaetud maa.
Külmemal ajal saavad reisijad nautida vaadet pilkupüüdvatele maastikele laeva mugavatest panoraamsalongidest ja läbi järgmise põlvkonna postilaevade klaasseinte.
Pardal
Aastate jooksul on Hurtigruteni laevastikku pidevalt kaasajastatud ja suurendatud ning sinna kuulub nüüd 13 eri põlvkondadest laeva. Kõikidel meie laevadel on üks ühine nimetaja: nende pardal valitseb mugav ja rahustav õhkkond ning puuduvad kohustuslikud riietusnõuded. Norrakatest koosnev meeskond tunneb kohalikke olusid ning võimaldab nautida rahustavat puhkust kaugel turistide hordidest ja igapäevaelu tempost. Meie igapäevast tööd saavad reisijad näha siis, kui laev siseneb ühte 34-st sadamast – nii, nagu see toimub aastaringi, nii suvel kui ka talvel.
Uurimisreisid
Lisaks pakub Hurtigruten avastusretki Gröönimaale, Spitsbergenisse ja Antarktikale. Hurtigruteni abil saavad kliendid ainulaadse, ehtsa ja rahustava kogemuse kokkupuutest võimsa loodusega. Meie personaalne pakkumine põhineb kohalike olude ning Põhja-Norra traditsioonide ja kultuuri tundmisel ja kogemustel. Reisi ajal valitsev õhkkond peegeldab tihedat sidet Põhja-Norraga. Kõik on kõigele uuele avatud ja mitteametlik.
2007. aastal lisandus meie laevastikku väga moodne uurimislaev. See on kiire käiguga uus MS Fram, mille jääklass 1B tagab, et kõnealust laeva saab eriti hästi kasutada külmades polaarvetes. Suviti teeb MS Fram uurimisekskursioone Gröönimaale ja Svalbardi (alates 2010. aasta suvest), talvehooajal sõidab ta Antarktika piirkonda. Lisaks sõidab MS Fram ka väljaspool Arktika ja Antarktika piirkonda ja uurib marsruute üle kogu maailma. Nagu klassikalistel Hurtigruteni laevadel, mis sõidavad piki Norra fjordide rannikut, on ka mere-uurimisekskursioonide laevadel peatähelepanu loodusel. Reisidel on kaasas kogenud ekspeditsioonitiimid. Igas sihtpunktis räägivad kogenud asjatundjad reisijatele kohalikest taimedest-loomadest, ajaloost ja kultuurist.
Tere tulemast Hurtigruteni – selle 1893. aastast pärit algupärase rannaekspressi – pardale!
Kontaktisik:
Torbjørn Haugland
Müügijuht
Soome/Balti riigid
Havnegata 2, P.O. Box 43
N-8501 Narvik, Norway
Telefon: +47 76 96 75 20
Faks: +47 76 96 76 01
Mobiiltelefon: +47 90 85 45 07
torbjorn.haugland@hurtigruten.com
www.hurtigruten.com
|
|
|